Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm
Ten post dostępny jest także w języku: angielski
Powstanie Warszawskie jest pomimo 70 lat od jego wybuchu żywym tematem w polskiej świadomości zbiorowej. W ostatnich latach zainteresowanie i kontrowersje na jego temat ulegają nasileniu. Figurka Łączniczki AK z okresu powstania jest też jedna z najlepszych wyprodukowanych przez Adalbertus. Zobacz jak powstała ta wspaniała postać w skali 120mm.
Rzeźba figurki Łączniczki AK
Figurkę łączniczki wyrzeźbił wyjątkowo uzdolniony autor – Pongsatorn Kanthaboon Tajlandii. O autorze ostatnio nie wiele słychać, jednak w pierwszej dekadzie tego wieku należał on do światowej ekstraklasy rzeźbiarzy 120mm.
Jeden ze szkiców figurki
Projekt rozpoczęliśmy od zebrania zdjęć łączniczek AK ze Zgrupowania Radosław – chodziło o postacie ubrane w panterki Waffen SS. Zgrupowanie zdobyło je w pierwszych dniach powstania z magazynów na Stawkach. Następnie Pongsatorn wykonał kilka szkiców, i ustaliliśmy pozę, w jakiej ma być wyrzeźbiona dziewczyna. Z założenia miała być szczupła – pamiętajmy, że czasy okupacji były czasami niedożywienia ludności na wschód od Rzeszy.
Zawartość modelu
Zamiast alternatywnych główek w czapce lub hełmie zdecydowałem się na zamówienie dwóch wariantów rąk. Chodziło o to, że regulaminowe położenie biało-czerwonej opaski zmieniało się 10 sierpnia. Pozwalało to modelarzowi na wybór miejsca walk w którym chciałby postawić figurkę – Obrona Cmentarzy 2-10 Sierpnia, Starówka – do końca sierpnia czy Powiśle – połowa września.
Dwa warianty biało-czerwonej opaski
Ubiór łączniczki to typowy dla Powstania zbiór elementów cywilnych i wojskowych, skromnie i na ile się da praktycznie. Niemiecka panterka, ze świetnie odwzorowanymi załamaniami, marszczeniami i przeszyciami. Spódnica i buty proste i schludne, z wspaniałymi marszczeniami od siedzenia – z tyłu na wysokości kolan.
Doskonały granat i torba parciana nadają figurce dodatkowego wyrazu. Dopełnieniem są blaszka fototrawiona i kalkomania. Na blaszce wybrane oznaczenia orły wojskowe i oznaki harcerskie oraz medalik na szyję. Na kalkomanii trzy wzory stempla WP lub AK.
Malowanie figurki kobiety – żołnierza AK
Figurę żołnierki AK pomalował Waldek Okrzeja, znany modelarz, właściciel firmy Atak Model – produkującej świetne Zimmerity z żywicy.
Figurka była malowana aerografem i cieniowana olejami. Wspaniały efekt został wypracowany przez Waldka w kilka dosłownie dni. Kolorystyka panterki – jak widać było lato, a tu mamy ja przewrócona na lewa stronę na kolory jesieni. Po prostu wśród ruin kolor ceglasty maskował lepiej niż zielony.
Figurki Adalbertus 120mm – gdzie kupić?
- Figurka Łączniczki AK 120mm jest dostępna w naszym sklepie www.armahobby.pl
- Wysłani na pomoc bez szansy powodzenia – 1 AWP – figurka 120mm
Obydwie figurki kupisz tutaj
Jak donoszą nasi czytelnicy, na zdjęciu:
Jest przedstawiony 15 letni żołnierz batalionu Miotła a potem Czata49 – Tadeusz Rajszczak „Maszynka”. Autor figurki dał się zmylić dziewczęcemu wyglądowi młodego żołnierza. Za sprostowanie dziękujemy.